PPN_Zasada_11

11. Dbaj o szczepienia dzieci

Infekcja wirusowa lub bakteryjna jest przyczyną nawet 15-25 proc.nowotworów złośliwych. Dotyczy to przede wszystkim zwiększonego ryzyka rozwoju raka szyjki macicy, prącia, odbytu, głowy i szyi, raka wątroby i żołądka oraz niektórych nowotworów układu krwiotwórczego. Jednym ze sposobów na uniknięcie zachorowania na nowotwory związane z infekcją są szczepienia ochronne. Można się zaszczepić przeciwko:

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (noworodki)
  • wirusowi brodawczaka ludzkiego (dziewczęta)

Co to jest wirusowe zapalenie wątroby?

Wirusowe zapalenie wątroby (wzw) to proces zapalny wywołany przez wirusy zapalenia wątroby typu A, B i C (HAV, HBV, HCV).

Co to jest wirusowe zapalenie wątroby typu B?

To choroba wywołana przez infekcję wirusem HBV. Może ona powodować włóknienie wątroby, marskość, raka wątroby, a nawet prowadzić do śmierci.

Jak może dojść do zakażenia HBV?

Główną drogą rozprzestrzeniania się HBV jest krew i rzadziej kontakty seksualne. HBV może zostać również przeniesione z matki na dziecko.

Jakie są objawy infekcji HBV?

Zwykle są to stany grypopodobne, zmęczenie, ogólne bóle i bóle głowy oraz żółcenie skóry i oczu. U osób dorosłych, zapalenie wątroby typu B jest zazwyczaj krótkotrwałe, ale czasem infekcja jest przewlekła. Długotrwałe wzw B zwykle nie powoduje żadnych dolegliwości. Dopiero po 20–30 latach pojawiają się objawy niewydolności wątroby (marskość) lub raka wątrobowo- komórkowego. Przewlekłe zakażenie występuje częściej w przypadku, kiedy do zakażenia doszło przed 5. rokiem życia.

Jaki jest związek HBV z rakiem wątroby?

Wirus zapalenia wątroby typu B powoduje uszkodzenie wątroby. Im dłużej trwa infekcja, tym większe jest ryzyko zachorowania na raka.

Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju raka wątroby?

Od wielu lat dostępna jest szczepionka przeciwko HBV. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia pierwszą dawkę szczepienia podaje się już w pierwszej dobie po urodzeniu dziecka, a kolejne dwie w drugim i siódmym miesiącu życia.

Co to jest HPV?

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) powoduje najbardziej rozpowszechnioną infekcję przenoszoną podczas kontaktów seksualnych. HPV może przez lata nie dawać żadnych objawów, a mimo to osoba zainfekowana zakaża innych.

Czy zakażenie HPV jest groźne dla zdrowia?

Część z ponad 150 opisanych typów wirusów HPV może powodować problemy zdrowotne. W ciągu życia ponad 50 proc.aktywnych seksualnie dorosłych zaraża się HPV i przechodzi ostrą lub przewlekłą infekcję. Większość zakażeń ostrych ulega samowyleczeniu i nie powoduje problemów ze zdrowiem. Niektóre szczepy wirusa (szczególnie typy 16 i 18) zwiększają ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i inne nowotwory (gardła, odbytu, odbytnicy i prącia). Zmiany nowotworowe mogą rozwinąć się po wielu latach, a nawet dziesięcioleciach od zakażenia.

Czy można zapobiec zakażeniu HPV?

Szczepienie zapobiega infekcji onkogennymi typami HPV. Jednak jest ono skuteczne tylko u osób, które wcześniej nie były zakażone. Dlatego zaleca się szczepienie dziewczynek od 9 roku życia, zanim podejmą aktywność seksualną. Szczepionka składa się z trzech dawek, które przyjmowane są co sześć miesięcy. Stosowanie prezerwatyw ogranicza ryzyko zakażenia HPV, ale nie zapobiega mu całkowicie.


Back to Top ↑