II LETNIA AKADEMIA ONKOLOGICZNA

Źródło tekstu: portal rynekzdrowia.pl

Prezentacje: materiały własne

 

Za wzrost zgonów z powodu nowotworów złośliwych na świecie odpowiedzialna jest głównie większa zachorowalność na wyjątkowo trudno wyleczalny rak płuca – powiedzieli eksperci podczas II Letniej Akademii Onkologicznej, która w czwartek (9 sierpnia) rozpoczęła się w Warszawie.

– Gdyby nie rak płuca, wywoływany głównie przez palenie papierosów, liczba zgonów na nowotwory byłaby coraz mniejsza – powiedział prof. Jacek Jassem, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

W Polsce na ten nowotwór co roku umiera 20 tys. osób. W USA jedynie w ciągu tygodnia traci życie z tego powodu więcej ludzi niż było ofiar ataku terrorystycznego w Nowym Jorku 11 września 2001 roku. Palenie papierosów jest znacznie większym czynnikiem zgonów niż jakikolwiek wypadek – drogowy, kolejowy, w pracy czy w domu.

Zachorowania na ten typ raka jest jak wyrok śmierci – podkreślali eksperci. W Polsce, podobnie jak w innych krajach, pięcioletnie przeżycia uzyskuje się jedynie u 10-15 proc. chorych. Powodem jest mała skuteczność leczenia, ponieważ rak ten zwykle wykrywany jest w zaawansowanym stadium.

Na raka płuca z powodu palenia papierosów coraz częściej chorują kobiety. W wieku krajach uprzemysłowionych jest on już częstszą przyczyną zgonów kobiet niż rak piersi. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce tak jest od 2 lat.

 

Przentacje z Akademii:

Janusz Marek Jaworski – „Rzuć palenie razem z nami”, czyli jak 4 miliony Polaków wygrało zdrowie

Krzysztof Przewoźniak – Zakaz palenia w miejscach publicznych: kontrowersje, postawy społeczne, korzyści zdrowotne


Back to Top ↑