JAKIE KORZYŚCI WYNIKAJĄ Z RZUCENIA PALENIA?

Pobierz broszurę (PDF)
Zaprzestanie palenia tytoniu przynosi szybko zauważalne i długotrwałe korzyści dla zdrowia.

 

Jakie są korzyści bezpośrednie zaprzestania palenia?

 

  • Gdy nikotyna przestaje działać na Twój organizm, ciśnienie krwi, temperatura ciała i puls wracają do wartości prawidłowych.
Osoby leczące się na nadciśnienie tętnicze powinny przyjmować leki dopóki lekarz nie zaleci inaczej!

 

  • Organizm zaczyna się oczyszczać, m.in. zawartość szkodliwego tlenku węgla i ilość życiodajnego tlenu w Twojej krwi wracają do wartości prawidłowych.
Zmniejsza się ryzyko zawału serca!

 

  • Zaczynają regenerować się zakończenia nerwowe, powraca smak oraz węch!
  • Rozszerzają się oskrzela (tj. drogi oddechowe), zwiększa się pojemność płuc iłatwiej Ci oddychać!
  • Poprawia się krążenie krwi oraz lepiej pracują płuca, dzięki czemu codzienne czynności, takie jak spacerowanie, wiążą się z mniejszym wysiłkiem niż w okresie, w którym paliłeś papierosy.
  • Zaczynają odnawiać się rzęski (drobne włoski, które oczyszczają oskrzela); śluz przestaje zalegać w płucach (płuca lepiej się oczyszczają). Ustępują: kaszel, uczucie zatkania zatok, zmęczenie i duszność, a Ty masz więcej energii i rzadziej chorujesz!

 

Jakie odległe w czasie korzyści przynosi zaprzestanie palenia?

 

  • U byłych palaczy prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka płuc jest mniejsze niż u osób, które nadal palą. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia nowotworów gardła, pęcherza moczowego, nerek i trzustki.

 

Gdzie można uzyskać pomoc w rzucaniu palenia?

 

  • Więcej informacji na temat skutków palenia papierosów i porady na temat rzucania palenia znajdują się w książce prof. Witolda Zatońskiego „Jak rzucić palenie”, wydanej przez Wydawnictwo Medycyna Praktyczna.
  • Ponadto przy warszawskim Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie działa Poradnia Pomocy Palącym. Przyjęcia pacjentów odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach: 16.00-19.00 (zapisy w tych dniach od godziny 8.00 do 15.30, tel. 022 643 92 34).
  • Od poniedziałku do piątku w godzinach: 11.00-19.00, a w soboty w godzinach: 11.00-15.00 dostępna jest ogólnopolska telefoniczna poradnia pomocy palącym (tel. 0 801 108 108). Dzwoniąc pod ten numer, można uzyskać poradę „jak rzucić palenie”, wsparcie psychiczne i pomoc w przezwyciężeniu złego samopoczucia w pierwszym okresie bez papierosa, a także otrzymać informację o stacjonarnych poradniach pomocy palącym w całej Polsce.

 

Opracowanie na podstawie ulotki informacyjnej National Cancer Institute dostępnej w Internecie (www.cancer.gov).

 


Back to Top ↑