JARMARK ZDROWIA 2008 – SPRAWOZDANIE

W samo południe 11 czerwca 2008 roku na Placu Konstytucji w Warszawie rozpoczęła się akcja promocyjna: „5 RAZY DZIENNIE WARZYWA I OWOCE”.

 

Akcja została zrealizowana przez Centrum Onkologii w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów, który opiera się na treści Kodeksu Walkiz Rakiem.

 

Akcja promująca jedzenie warzyw i owoców była realizacją jednego z zaleceń Kodeksu:

JEDZ CONAJMNIEJ 5 RAZY DZIENNIE WARZYWA I OWOCE!

 

Jak czytamy w Kodeksie:

 

„(…)wyniki szeregu badań epidemiologicznych wskazują, że spożywanie dużych ilości warzyw i owoców zmniejsza ryzykozachorowań na różne nowotwory, szczególnie przełyku, żołądka, okrężnicy, odbytnicy i trzustki(…)”

 

„(…)Światowa Organizacja Zdrowia i agencja rządu USA formułuje zalecenia w sposób następujący: Warzywa i owoce spożywaj 5 razy dziennie (minimum 400 g dziennie, tj. 2 sztuki owoców i 200 g warzyw). Spożywaj je przy każdym posiłku i konsekwentnie zastępuj nimi przekąski między posiłkami(…)”

 

Podczas akcji można było przyglądać się sporządzaniu sałatek oraz dań warzywnych i owocowych, można było skosztować soków warzywnych i owocowych oraz spróbować zdrowych beztłuszczowych chipsów z jabłek, buraków i pomidorów.

Dodatkowo można było porozmawiać z lekarzem o zdrowiu zaś pielęgniarki wykonywały badanie poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

Dietetycy radzili jak się odżywiać by być zdrowym,szczupłym i zachować młodość jak najdłużej oraz jak dzięki odpowiedniej diecieuchronić się przed rakiem.

 

Dopisała nam wspaniała pogoda oraz humory 🙂

 

 

 

 


Back to Top ↑