PPN_Zasada_6

6. Ogranicz alkohol

Picie alkoholu może być przyczyną nowotworów jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, jelita grubego, piersi. Im więcej alkoholu spożywasz tym wyższe ryzyko rozwoju raka. W porównaniu do osób spożywających średnio 4 lub więcej drinków dziennie, u osób spożywających mniej niż jednego drinka każdego dnia ryzyko raka wątroby jest mniejsze o jedną piątą, a raka jelita grubego i raka piersi u kobiet o jedną trzecią. Dlatego rekomenduje się, by kobiety piły mniej niż jednego drinka dziennie, a mężczyźni mniej niż dwa. Spożywanie większej ilości alkoholu może wyrządzić szkody w prawie każdym narządzie i układzie organizmu. Ograniczenie konsumpcji, lub całkowita abstynencja chroni przed zachorowaniem na nowotwory.

Jakie jeszcze choroby powoduje alkohol?

Picie alkoholu może spowodować również marskość wątroby, zapalenie trzustki, udar, zawał serca, zaburzenia zachowania i zaburzenia psychiczne – depresję, utratę pamięci czy agresję.

Jaki rodzaj alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór?

Alkohol w każdej postaci powoduje wzrost ryzyka zachorowania. Pamiętaj, że tzw. drinki mogą zawierać różną ilość alkoholu.

Co to jest standardowy drink?

Standardowy drink to 10-12 gramów czystego alkoholu. Właśnie tyle alkoholu zawiera:

  • 280-330 ml piwa,
  • 100-120 ml czerwonego wina,
  • 150-180 ml szampana,
  • 30-40 ml whisky,
  • 60-80 ml likieru.

Jak działa picie alkoholu i palenie papierosów?

Picie alkoholu sprawia, że rakotwórcze substancje zawarte w dymie tytoniowym łatwiej wnikają do tkanek jamy ustnej i gardła. To zwielokrotnia ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej czy gardła. Ryzyko zachorowania jest znacząco większe, jeśli palisz papierosy i nadużywasz alkoholu.

Czy abstynencja chroni przed nowotworami?

Rezygnacja z lub ograniczenie picia alkoholu redukuje ryzyko rozwoju choroby po upływie kilku lat. Na ile skutecznie zależy od tego, jak długo było się eksponowanym na jego działanie. Warto pamiętać, że alkohol i papierosy to najgorsza kombinacja dla zdrowia – by rzeczywiście zmniejszyć ryzyko choroby nowotworowej, należy przestać pić i palić.

Czy bardziej szkodliwe jest umiarkowane regularne picie czy sporadyczne upijanie się?

Codzienne picie przekraczające bezpieczny limit może prowadzić do ostrych stanów i przewlekłych chorób. Pod względem ryzyka zachorowania na raka okazjonalne upijanie się (5-6 drinków dla mężczyzn, 4-5 dla kobiet) może być nawet gorsze niż codzienna umiarkowana dawka alkoholu.

Czy picie niewielkich ilości alkoholu jest dobre dla serca?

Wpływ alkoholu na serce zależy od tego jak często i w jakich ilościach ktoś go pije. Przekraczanie dozwolonej dawki zwiększa ryzyko wystąpienia udaru, zawału, choroby wieńcowej. Natomiast niektóre badania wskazują, że jeśli osoby zagrożone chorobami serca, na przykład mężczyźni w średnim wieku, spożywają umiarkowaną ilość alkoholu, to mają nieco mniejsze ryzyko problemów kardiologicznych w porównaniu z tymi, którzy nie piją wcale. Nie ma jednak jasności czy właśnie alkohol jest odpowiedzialny za ten dobroczynny efekt. Są bardziej skuteczne metody zmniejszania zagrożenia chorobami serca takie jak prawidłowa dieta, aktywność fizyczna, rzucenie palenia, czy utrzymywanie prawidłowej masy ciała.


Back to Top ↑