Palący problem

LISTOPAD TO OKRES, KIEDY DŁUGIE I CHŁODNE WIECZORY SPRZYJAJĄ PRZESIADYWANIU NA KANAPIE Z MISKĄ NIEZDROWYCH PRZEKĄSEK W RĘKU. MY ZACHĘCAMY, ŻEBY TAKŻE JESIENIĄ DBAĆ O DOBRĄ KONDYCJĘ I WŁAŚCIWĄ DIETĘ, BY ZREDUKOWAĆ RYZYKO ZACHOROWANIA NA NOWOTWORY. JAK TO UCZYNIĆ, ODPOWIADA PROF. WITOLD ZATOŃSKI, KIEROWNIK ZAKŁADU EPIDEMIOLOGII I PREWENCJI NOWOTWORÓW Z CENTRUM ONKOLOGII W WARSZAWIE.
 
W mojej rodzinie występował rak piersi i jelita. Czy mogę się uchronić przed tymi chorobami? Iza, 28 l.

Prof. dr hab. med. Witold Zatoński: Występowanie konkretnych nowotworów w rodzinie znacznie podnosi ryzyko zachorowania w kolejnych pokoleniach, dlatego niezbędne są regularne kontrole lekarskie. Należy jednak świadomie starać się ograniczać ryzyko zachorowania na nowotwory poprzez zdrowy styl życia. Oczywisty jest wpływ palenia tytoniu na liczne  nowotwory, w tym szczególnie raka płuc czy nerek. Także niewłaściwa dieta oraz brak ruchu mogą przyczyniać się do zachorowań na nowotwory. Szacuje się, że nawet 90 proc.  nowotworów może być wywołanych czynnikami zewnętrznymi, a nie historią rodzinną zdrowia. Zachęcamy Polaków, by stosowali się do zasad Kodeksu Walki z Rakiem i zrezygnowali z palenia tytoniu, wystrzegali się otyłości, spożywali co najmniej pięć razy dziennie warzywa i owoce, uprawiali sport i byli aktywni fizycznie, ograniczali spożycie alkoholu oraz unikali nadmiernej ekspozycji na słońce. Tych kilka zasad nie spowoduje rewolucji w naszym życiu, natomiast wręcz rewolucyjnie poprawi sprawność naszego organizmu w walce z komórkami nowotworowymi.

Co trzeba robić, aby uchronić się przed rakiem? Waldek, 36 l.

Prof. dr hab. med. Witold Zatoński: Ochronę przed nowotworami dzielimy na prewencję pierwotną i wtórną. Prewencja pierwotna to styl życia, stosowanie się do zasad, które wspierają organizm wtedy, gdy jest zdrowy. Prewencja wtórna to wczesne wykrywanie już istniejących zmian nowotworowych, kiedy ich terapia daje duże szanse na długoletnie uleczenie lub wyleczenie pacjenta. Obie są niezmiernie ważne. Otyłość i nadwaga mają udowodniony wpływ na rozwój raka nerek, pęcherza moczowego, trzonu szyjki macicy czy jelita grubego. Tymczasem większość ludzi na świecie może łatwo korygować swoją masę ciała poprzez aktywność fizyczną wspartą właściwą dietą, bogatą w warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, a ubogą w tłuszcze zwierzęce, czerwone mięso, cukry czy sól. Dlatego zachęcamy, aby wstać z kanapy i energicznie, z zapałem ruszyć się po własne zdrowie.


Back to Top ↑