lifestyle

Opublikowano sobota, 21-12-2013

Palenie jest passé

Statystyki wskazują, że na raka płuc coraz częściej chorują kobiety i od kilku lat rak płuc jest głównym nowotworowym zabójcą kobiet. Ten niebezpieczny morderca, który zabija Polki, jest ściśle powiązany z paleniem papierosów. I co z tego, skoro wiele kobiet uważa, że właśnie ten nałóg pozwala im zachować szczupłą sylwetkę…

Do niedawna pierwsze miejsce na liście zgonów wśród kobiet zajmował rak piersi. Co takiego się stało, że panie zaczynają chorować na nowotwór do tej pory zarezerwowany głównie dla mężczyzn? Rozwiązanie tej zagadki jest dziecinnie proste.

Na raka płuc chorują przede wszystkim kobiety urodzone w okresie powojennym, kiedy rozpowszechniło się palenie wśród pań. Wtedy nikt nie myślał o profilaktyce. Niestety, choć dziś wiemy, że wypalając jednego papierosa, wprowadzamy do organizmu 4 tys. związków chemicznych, z czego ponad 40 rakotwórczych, między innymi: tlenek węgla, polon-210, cyjanowodór, amoniak –wiele osób wciąż pali. Nadal dla części młodych osób palenie papierosów to oznaka dorosłości. Dlatego rak płuc zaczyna zabijać coraz młodsze kobiety, nawet 45-latki. Badania jednoznacznie wskazują, że rak płuca jest chorobą występującą prawie wyłącznie wśród osób palących. Przy czym ten rodzaj nowotworu długo nie daje żadnych objawów. Niepokojące sygnały to: przewlekły kaszel, który pojawił się u osoby dotychczas niekaszlącej, krwioplucie, ból w klatce piersiowej, duszność, świszczący oddech, częste zapalenia płuc lub oskrzeli, chrypka trwająca ponad dwa tygodnie, utrudnione połykanie.

Rzucanie palenia a tycie

Dane zebrane przez WHO pokazują, że wskaźnik masy ciała – BMI – jest niższy u palaczy niż u osób, które rzuciły palenie. W ciągu roku po odstawieniu papierosów byli palacze przybierają na wadze średnio 4-5 kilogramów. Największy wzrost masy ciała następuje w ciągu pierwszych trzech miesięcy od rzucenia palenia. Z czasem proces ten spowalnia. Zjawisko tycia wynika z samej charakterystyki zespołu uzależnienia od tytoniu, to jest jego aspektu fizjologicznego (uzależnienie od substancji – nikotyny) i psychologicznego (uzależnienie od czynności palenia, rytuały i nawyki). Jak to wytłumaczyć? Po odstawieniu papierosów zmienia się tempo przemiany materii i wzrasta apetyt. Poza tym osoby walczące o utrzymanie abstynencji próbują łagodzić sięganiem po przekąski występujące u nich objawy odstawienia palenia min. uczucie napięcia, niepokoju i brak papierosa w ręku. Większa ilość spożywanego jedzenia, a do tego obniżona przemiana materii mogą skutkować kolejnymi dodatkowymi kilogramami. Czy jednak oznacza to, że rzucając palenie musimy przygotować się na tycie? Tak, pamiętajmy, że istnieje prawdopodobieństwo przyrostu masy ciała, ale pamiętajmy również że możemy ograniczyć to zjawisko lub mu zapobiec. Nie oszukujmy się, że „mnie na pewno to nie dotyczy”.  Pamiętajmy, że rzucenie palenia niesie o wiele większe korzyści dla zdrowia w porównaniu z przyrostem kilku kilogramów, ale postarajmy się utrzymać prawidłową masę ciała. Jak to zrobić?

Spal kalorie zamiast papierosa

Rzucaniu palenia powinna towarzyszyć zmiana stylu życia, m.in. ograniczenie spożycia alkoholu, większa aktywność fizyczna, wprowadzenie do diety dużej ilości warzyw. Warto też planując odstawienie papierosów zadbać o zastąpienie nawyku palenia takimi czynnościami, które lubimy i które zmniejszą uczucie „nie wiem, co zrobić z rękoma”. Palacze często rezygnują ze śniadania na rzecz papierosa. Zrywając z paleniem, należy zadbać zwłaszcza o ten pierwszy posiłek. Powinien on stabilizować poziom cukru, wtedy łatwiej poradzić sobie z łaknieniem. Należy unikać picia alkoholu – to puste kalorie, poza tym alkohol może osłabiać silną wolę i spowodować chęć sięgnięcia po papierosa. Dietetycy doradzają też 30–45 minut aktywności fizycznej dziennie. Szybki marsz pozwoli spalić około 200 kalorii, dzięki temu waga zostanie pod kontrolą.

Anna Twardowska
Back to Top ↑