Skóra pod kontrolą

KRAJE POŁUDNIOWE TO ULUBIONE MIEJSCA ODPOCZYNKU POLAKÓW. MUSIMY JEDNAK PAMIĘTAĆ, ŻE ZBYT DUŻA DAWKA SŁOŃCA MOŻE OKAZAĆ SIĘ DLA NAS NIEBEZPIECZNA I DOPROWADZIĆ DO ROZWOJU CZERNIAKA ORAZ INNYCH NOWOTWORÓW ZŁOŚLIWYCH SKÓRY. NA PYTANIA JAK TEMU ZAPOBIEGAĆ, ODPOWIADA PROF. DR HAB. MED. PIOTR RUTKOWSKI, KIEROWNIK KLINIKI NOWOTWORÓW TKANEK MIĘKKICH, KOŚCI I CZERNIAKÓW CENTRUM ONKOLOGII – INSTYTUTU W WARSZAWIE.
 
Planuję późną jesienią krótkie wakacje w ciepłym klimacie. Jak najlepiej ochronić skórę? Jolanta, 32 l.
 

Prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski: Zawsze kiedy wystawiamy skórę na działanie słońca, musimy pamiętać o tym, aby odpowiednio ją zabezpieczyć. Zwłaszcza kiedy skóra nie jest do słońca przyzwyczajona i szybko może ulec poparzeniu. Proszę pamiętać o kilku prostych zasadach: unikać słońca w godzinach 11-16, stosować kremy z wysokim filtrem UV, tzw. blokery (SPF 50+), nosić czapkę i okulary przeciwsłoneczne. Także przed wyjazdem proszę obejrzeć skórę, aby zidentyfikować ewentualne nowe i nietypowe zmiany. Jeśli zaobserwujemy coś niepokojącego, koniecznie idźmy do dermatologa lub chirurga onkologa. Pamiętajmy również, aby nie opalać się w solarium, chcąc np. przyzwyczaić skórę do słońca, gdyż dawka promieni UV w solarium jest ekstremalnie niebezpieczna dla skóry! Osoby, które korzystają z tego urządzenia są bardziej narażone na rozwój czerniaka – ryzyko zachorowania wzrasta średnio o 20%, a u osób poniżej 30. roku życia nawet o 75%. Jeśli jadą z Panią małe dzieci, proszę szczególnie o nie zadbać – ich skóra jest niedojrzała i każde poparzenie słoneczne zwiększa ryzyko zachorowania na czerniaka w dorosłym życiu aż o 100%.

Na mojej skórze zauważyłem niepokojące znamię, którego wcześniej nie miałam. Czy to może być czerniak? Piotr, 56 l.
 

Prof. dr hab. med. Piotr Rutkowski: Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu – jest to tzw. ABCDE czerniaka. A jak asymetria, czyli znamię „wylewające” się np. na jedną stronę. B jak brzegi – poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia. C jak czerwony lub czarny i niejednolity kolor. D jak duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm. E jak ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu. Wszystkie zmiany o tych cechach powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Zachęcam wszystkich do regularnych wizyt u lekarza, który profesjonalnie za pomocą dermatoskopu obejrzy skórę i wychwyci wszystkie nietypowe zmiany oraz zaleci najlepszy dla danej karnacji sposób ochrony i plan kontroli skóry. Jest to ważne gdyż nowotwór wykryty wcześnie daje nawet 90% szans na pełne wyleczenie, a z naszych badań wynika, że ponad 9 mln Polaków nie rozpoznałaby u siebie czerniaka i nie spieszyłoby się w związku z tym aby skonsultować zmianę z lekarzem.


Back to Top ↑ joinbola.com