ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2012
15.11, Akcja na Krakowskim Przedmieściu przed UW i ASP rozpoczęła się o godz. 12 i trwała do godz. 17. Miejsce wybrano ze względu na bliskość dwóch wielkich uczelni wyższych stolicy. Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Akcji towarzyszyły występy orkiestry Komendy Stołecznej Policji, a także dzieci i młodzieży z Pałacu Młodzieży. Całość imprezy – jak co roku – poprowadził aktor Stanisław Jaskułka.
Innowacyjnym projektem był Hyde Park – po raz pierwszy można było podjąć publiczną debatę na temat palenia, uzależnienia, przemyśleń własnych dot. nałogu itp. który wbrew wszystkiemu jest bardzo trudnym i wstydliwym dla wielu uzależnionych od tytoniu.
Rozdawano ulotki i materiały informacyjne dotyczące szkodliwości palenia, leczenia uzależnienia a także materiały dotyczące zdrowego trybu życia, kodeks walki z rakiem.
W happeningu na Krakowskim Przedmieściu w sposób pośredni lub bezpośredni uczestniczyło, co najmniej dwadzieścia tysięcy osób. Z pomocy lekarzy dyżurujących w ulicznej poradni pomocy palącym skorzystało ponad 300 pacjentów, rozdano ponad 10 tysięcy różnego rodzaju ulotek, broszur i poradników dotyczących problemu palenia tytoniu. Wiele osób obserwowało działania artystyczne odbywające się na chodniku wokół namiotów. W sposób pośredni akcja wpłynęła także na osoby oczekujące na pobliskich przystankach komunikacji miejskiej oraz studenci Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych. Informacja o akcji dotarła do mieszkańców Warszawy za pośrednictwem mediów.
Krakowskie Przedmieście wokół namiotów Poradni Pomocy Palącym został ogłoszony strefą wolną od dymu tytoniowego. Granicy strefy strzegli „strażnicy” uzbrojeni w antytytoniowe rekwizyty. Prowadzący informował o odbywającej się akcji i działaniach w poszczególnych stoiskach.
Akcji swojego wsparcia udzielili:
- Pracownia Badań Przesiewowych Centrum Onkologii – Instytutu
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie
- Medyczne Studium Zawodowe nr 3 w Warszawie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie (studenci ciechanowskiej uczelni od kilku lat włączają się aktywnie w działania antytytoniowe; studenci mierzyli ciśnienie tętnicze krwi, pojemność wydechową płuc (PEF), zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu, masę ciała i wzrost (z wyliczaniem BMI), a także udzielali porad na temat metod rzucania palenia, przedstawiali korzyści z niepalenia, ale zwracali też uwagę na możliwość wystąpienia wielu chorób związanych z nałogiem)
- Aktorzy z teatru ulicznego „Akt” – działania interaktywne z przechodniami
- Staromiejski Dom Kultury w Warszawie – pomoc techniczno logistyczna
- Warszawski Uniwersytet Medyczny
- Pałac Młodzieży z Warszawy
- Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, promujący grupową terapię antytytoniowa
Z pomocy psychoterapeutów dyżurujących w ulicznej poradni pomocy palącym skorzystało ponad 300 pacjentów. Były to osoby dorosłe, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Podczas akcji można było bezpłatnie zmierzyć:
- ciśnienie tętnicze
- poziom cholesterol
- poziom glukozy
- poziom tlenku węgla
Wykonano 76 badań pomiaru cholesterolu we krwi, badań pomiaru glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego. Odnotowano liczny udział mediów: prasy, radia i telewizji.