Aktualności

Opublikowano wtorek, 02-06-2015

Światowy Dzień bez Tytoniu 2015: konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia

W dniu 29 maja w siedzibie Ministerstwie Zdrowia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa z okazji Światowego Dnia bez Tytoniu, organizowanego z inicjatywy Światowej organizacji Zdrowia (WHO) 31 maja. W tym roku WHO skupiła się na nielegalnym handlu wyrobami tytoniowymi.

Jako pierwsza zabrała głos pani dr Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Polsce. Podkreśliła ona że przemyt papierosów jest nie tylko zagadnieniem ekonomicznym, ale także bardzo istotnym problemem zdrowotnym. Jednocześnie podkreśliła, że choć w regionie europejskim WHO papierosy pali najwyższy odsetek osób i notowane są największe wskaźniki zgonów z tego powodu, odnoszone są w nim także największe sukcesy w zakresie wykrywania nielegalnego przemytu. Dyr. Miśkiewicz zaznaczyła też, że wbrew argumentom podnoszonym przez koncerny tytoniowe nie ma dowodów na to, że podniesienie cen papierosów nasila przemyt i obniża wpływy do budżetu z akcyzy.

Następnie głos zabrał Krzysztof Przewoźniak z Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii-Instytutu w Warszawie. Przytoczył on wyniki analizy danych francuskich, z której wynika, że systematyczny wzrost cen papierosów we Francji w ciągu ostatnich 15 lat bardzo szybko przyczynił się do spadku poziomu konsumpcji papierosów, a w konsekwencji także spadku zachorowań na nowotwory złośliwe płuca.

Jakub Łobaszewski z Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie podkreślił, że w Polsce tytoń pali wciąż ok. 8 mln dorosłych osób a co roku, z powodu chorób powodowanych przez palenie umiera w naszym kraju 50 tys. ludzi, z czego 25 tys. z powodu nowotworów złośliwych. Podkreślił także, że palenie staje się coraz mniej popularne wśród młodzieży – zwłaszcza wśród chłopców. Zwrócił także uwagę na to, że nadal poważnym problemem wśród polskich dzieci i młodzieży jest narażenie na bierne palenie w domu rodzinnym.

Irena Przepiórka z Zakładu Epidemiologii Centrum Onkologii w Warszawie zwróciła uwagę, że dla osób palących motywem do zerwania z nałogiem tytoniowym może być nie tylko chęć poprawy swojego stanu zdrowia, ale też troska o najbliższych i o zapewnienie lepszej przyszłości swoim dzieciom, wnukom. Zaznaczyła, że w Polsce dostępne są wszystkie skuteczne metody wsparcia w procesie rzucania palenia. W ramach realizacji zadania Prewencja pierwotna nowotworów, finansowanego przez ministra zdrowia, funkcjonuje m.in. strona internetowa – www.jakrzucicpalenie.pl, na której każda osoba paląca znajdzie praktyczne wskazówki, jak krok po kroku przejść przez proces rzucania palenia oraz jakie najskuteczniejsze metody powinna wybrać. Pomoc w rzuceniu palenia można też uzyskać dzwoniąc do ekspertów z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym (801 108 108).




Back to Top ↑