ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 2009 – SPRAWOZDANIE

kodeks_walki_z_rakiem

Akcja z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia odbyła się 19 listopada 2009 roku na Pl. Konstytucji w Warszawie w godzinach 15.00-18.00. Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło „Tytoniowe ostrzeżenia zdrowotne”, które zostało wybrane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na tegoroczne temat przewodni akcji.nie_pale

W ramach akcji na ulicy zostały ustawione namiot i estrada, gdzie odbył się zdrowotny festyn. W namiocie przygotowano 11 stoisk. Podjęte w nich działania adresowane były do wszystkich osób palących, które poszukiwały specjalistycznej pomocy w rzucaniu palenia oraz porad związanych ze zdrowym trybem życia. W ofercie medycznej znalazły się: porady „jak rzucić palenie”, porady dietetyka, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu, pomiar pojemności płuc i COppm, pomiar cukru i cholesterolu we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, a także pomiar BMI (Body Mass Index) – mierzony na podstawie wagi i wzrostu. Można było uzyskać informacje na temat badań przesiewowych, wpływu nikotyny na błony śluzowe jamy ustnej oraz w czasie pokazów zapoznać się z prawidłową higieną układu stomatologicznego. Porady dotyczące rzucania palenia były udzielane przez specjalistów m.in. lekarza, psychologa oraz alternatywne organizacje takie jak: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego czy Allen Carr’s Easyway Polska. Ponadto Medyczna Szkoła Policealna Nr 3 w Warszawie przygotowała porady z zakresu pierwszej pomocy, a uczniowie Medyczna Szkoła Policealna Nr 3 zorganizowali wystawę plakatów na temat szkodliwości palenia.

 

Akcję rozpoczął uroczysty koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji.

 

Działaniom medycznym towarzyszyły występy dzieci z Pałacu Młodzieży oraz młodzieży z Klubu Piosenki Staromiejskiego Domu Kultury, a także grupy Vistula River Brass Band. Gospodarzem estrady był znany aktor – Stanisław Jaskułka. Przeprowadzono konkursy, których podstawą była znajomość zasad Europejskiego kodeksu walki z rakiem. Odbył się pokaz aerobiku w wykonaniu studentek Akademickiego Związku Sportowego.

 

Dodatkową atrakcją były zabytkowe tramwaje, które oznakowane hasłem: „Tylko dla palaczy, którzy chcą rzucić palenie”, wyruszyły na ulice Warszawy. Tramwaje poruszały się na trasie: al. Jana Pawła II – Stawki – Marszałkowska – Nowowiejska. W środku studenci uczelni medycznych udzielali porad jak rzucić palenie, wykonywali palącym „pasażerom” badanie zawartości tlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc, rozdawali materiały edukacyjne oraz kupony konkursowe.

 

W Pałacu Młodzieży Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony był pod hasłem „Zdrowy Pałac”. Impreza miała miejsce w godzinach od 15.00 do 18.30. Głównymi atrakcjami były: krzyżówka z hasłami związanymi ze zdrowiem, akcja „Zdrowe płuca” – każdy z uczestników na znak przyłączenia się do akcji i deklaracji, że nie pali i nie będzie palił w przyszłości, miał okazję napompować balon i podpisać go swoim imieniem. Balony zostały zawieszone w kształcie zarysu płuc. Ponadto zorganizowano ogród owocowo-warzywny, który promował edukację żywieniową wśród najmłodszych; ścieżkę zdrowia oraz warsztaty plastyczne.

 

Współorganizatorami akcji byli: Ministerstwo Zdrowia, Urząd m. st. Warszawy oraz Fundacja „Promocja Zdrowia”.

 

[nggallery id=6]

 


Back to Top ↑