ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA 2009

 kodeks_walki_z_rakiem
ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
19 LISTOPADA 2009

w Warszawie*

 nie_pale
Zgodnie z tradycją w trzeci czwartek listopada, który w tym roku przypada na 19 listopada, obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym dniu Centrum Onkologii – Instytut
w Warszawie wraz z Fundacją „Promocja Zdrowia” oraz setkami innych zaangażowanych organizacji z całej Polski zwraca szczególną uwagę społeczeństwa na fakt, że palenie tytoniu jest największym zagrożeniem zdrowotnym w Polsce (co roku z powodu palenia umiera przedwcześnie około 50 000 Polaków). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje Zespół Uzależnienia od Tytoniu jako chorobę. Oznacza to, że można i trzeba się z niej leczyć.

 

Wzorem lat ubiegłych w czwartek będziemy proponować wszystkim palącym rozważenie decyzji
o zaprzestaniu palenia. Będzie można skorzystać z fachowej pomocy, która znacznie zwiększy szanse na skuteczne rzucenie palenia.

 

Tematem przewodnim tegorocznej akcji są obrazkowe ostrzeżenia zdrowotne dotyczące szkodliwości palenia. WHO zaleca, by na paczkach papierosów oprócz tekstu znalazły się też obrazki. Ostrzeżenia te, ilustrując cała prawdę o tym, że produkt zawarty wewnątrz opakowania zabija należą do najsilniejszych narzędzi obrony przed globalną epidemią tytoniową.

 

Centralne obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia odbędą się w WARSZAWIE NA PLACU KONSTYTUCJI W GODZINACH 14.00-18.00. Poza pomocą terapeutów będzie to okazja do wykonania badania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu, poziomu cukru i cholesterolu we krwi, pomiaru masy ciała.

 

PLAN OBCHODÓW

14.00-14.30 – uroczyste otwarcie Światowego Dnia Rzucania Palenia: występ Orkiestry Reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji.

14.00-18.00 – zdrowotny festyn na Placu Konstytucji. Na ulicy zostanie ustawiona estrada i namiot,
w którym będzie można skorzystać a następujących porad i badań:

 • porady „jak rzucić palenie”,
 • porady dietetyka,
 • pomiar poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu,
 • pomiar cukru, cholesterolu i ciśnienia krwi.

Organizatorzy stoisk:

 • Centrum Onkologii – Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie
 • Fundacja „Promocja Zdrowia”
 • Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Ciechanowie
 • Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
 • Medyczna Szkoła Policealna Nr 3
 • Kościół Adwentystów Dnia Siódmego
 • Allen Carr’s Easyway Polska.

 

Naszym działaniom medycznym na placu Konstytucji będą towarzyszyły atrakcje artystyczne – wystąpią dzieci i młodzież z Pałacu Młodzieży oraz solistki z Klubu Piosenki Staromiejskiego Domu Kultury. Gospodarzem estrady będzie znany aktor – Stanisław Jaskułka.

 

Zapraszamy także na przejazd zabytkowymi tramwajami po Centrum Warszawy. Tramwaje zostaną oznakowane hasłem: „Tylko dla palaczy, którzy chcą rzucić
palenie”. Przejazd jest bezpłatny, a każdy pasażer będzie miał okazję skorzystać z badania poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

 

Dzieci i młodzież zapraszamy także do Pałacu Młodzieży, gdzie przez cały czwartek trwać będzie impreza pod hasłem „kodeks zdrowego człowieka”.

 

Wszystkie nasze działania odbywają się w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów (Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych) realizowanego przez Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie. Merytorycznym fundamentem Programu jest „Europejski kodeks walki
z rakiem”, który powstał w efekcie wielu lat badań naukowych. Z przedstawionych w Kodeksie badań wynika, że chorujemy na nowotwory głównie z powodu niewłaściwego stylu życia. Publikacja zawiera konkretne zalecenia dotyczące różnych czynników ryzyka bezpośrednio związanych z trybem życia.

 

* Działania realizowane w ramach Programu Prewencji Pierwotnej Nowotworów 2009 (Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych) – Ministerstwo Zdrowia

 


Back to Top ↑