Aktualności

Opublikowano środa, 17-12-2014

Szkoły walczą z rakiem + Europejski kodeks walki z rakiem

SZKOŁY WALCZĄ Z RAKIEM

W Polsce co roku na raka umiera ponad 90 tys. dorosłych osób[1]. Nowotwory wciąż zajmują niechlubne wysokie miejsce wśród głównych zabójców Polaków. Mimo to świadomość dotycząca możliwości zapobiegania tym chorobom jest niska. W szkołach jest ponad 5 mln uczniów, którzy już dziś mogą zmienić swoją przyszłość. Dzięki programowi Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem uczniowie nawet najmłodszych klas mogą się dowiedzieć, jak zdrowo żyć i zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Projekt wspiera aktorka Maja Bohosiewicz, która będzie zachęcać młodych ludzi do zdrowego stylu życia.

Program Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem jest odpowiedzią na wyzwanie, jakim jest wysoka liczba zachorowań na raka. Mimo stałego rozwoju nauki i medycyny nowotwory są przyczyną śmierci co czwartego Europejczyka[2]. W Polsce liczba osób ze zdiagnozowanym rakiem w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła dwukrotnie, a prognozy nie pozostawiają wątpliwości, że zachorowalność wciąż będzie rosła[3]. – Badania jednoznacznie wskazują, że to nie geny, ale czynniki zewnętrzne, takie jak brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, czy niezdrowe odżywianie, mają decydujący wpływ na rozwój nowotworu – mówi prof. dr hab. n. med. Witold Zatoński, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, czyli instytucji odpowiedzialnej za realizację zadania Prewencja pierwotna nowotworów w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

Najlepiej uczyć właściwego postępowania i dbałości o własny organizm już od najmłodszych lat. Dlatego powstał Program Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem, który ma za zadanie kształtować postawy prozdrowotne wśród uczniów i przekonać ich, że sami mogą zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Program wspiera aktorka Maja Bohosiewicz. – Rak nie może być w szkole tematem tabu. Trzeba o nim mówić – im wcześniej, tym lepiej! Młodzież powinna wiedzieć, że dzięki właściwym zachowaniom naprawdę jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Promowanie zdrowego stylu życia od najmłodszych lat jest najlepszym sposobem zadbania o zdrowych dorosłych. Od dziecka lubiłam sport i byłam bardzo aktywna fizycznie – sport jest częścią mojego życia i sprawia mi ogromną radość i satysfakcję także dziś. Za ruchem idzie dbałość o dietę, ograniczenie alkoholu i rezygnacja z palenia tytoniu. Jest mi wręcz trudno wyobrazić sobie, że można nie dbać o siebie. Dla osób w wieku szkolnym zdrowy styl życia kojarzy się z wyrzeczeniami, „nudziarstwem” tymczasem to sama przyjemność. Kiedy ja dowiedziałem się, jak bardzo na rozwój raka wpływa sposób żywienia i styl życia, o wiele więcej uwagi poświęcam swojemu zdrowiu – komentuje Maja. – Ważne, aby nauczyciele mówili o tym uczniom. Nie ma szkolnego przedmiotu o zdrowiu, a przecież zdrowie jest najważniejsze! To, czego nauczymy się w szkole, będziemy pamiętać na całe życie. Tyle ostatnio mówi się o tragediach spowodowanych przez raka, ale sami możemy wpłynąć na swój los i to jest wspaniałe. Musimy działać, póki mamy czas! – dodaje.

Znaczenie szkoły, jako instytucji, która będzie kształtowała pozytywne nawyki zdrowotne młodych Polaków, podkreśla Jakub Łobaszewski, przedstawiciel Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. Szkoła odgrywa kluczową rolę w rozwoju i edukacji każdego człowieka, dlatego powinna być miejscem, w którym młodzi ludzie dowiadują się, jak mają postępować, aby zminimalizować ryzyko zachorowania na raka. Stąd pomysł opracowania ogólnopolskiego programu, który wyposaży nauczycieli w narzędzia pozwalające przekazać tę wiedzę ich podopiecznym – mówi Jakub Łobaszewski. I dodaje: Pamiętajmy, że nauka w szkołach to nie tylko edukacja uczniów. Młodzież dzieli się wiedzą ze swoją rodziną i znajomymi. Właśnie dlatego wspieramy nauczycieli, pedagogów i dyrektorów szkół w organizowaniu inicjatyw o charakterze edukacyjnym – także akcji i wydarzeń angażujących rodziców i całe społeczności lokalne. Chcemy, aby szkoła stała się główną instytucją, która będzie budować świadomość i upowszechniać wiedzę w zakresie zapobiegania chorobom nowotworowym.

Program, który od 2006 roku działał w kilku województwach,
w 2013 roku został rozszerzony o placówki edukacyjne na terenie całej Polski w ramach zadania Prewencja pierwotna nowotworów, będącego częścią Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych. Podstawą projektu są inicjatywy lokalne uczniów i nauczycieli realizowane w ramach zajęć szkolnych lub pozaszkolnych, które mają na celu promować zasady zawarte w Europejskim kodeksie walki z rakiem. W poprzednich latach zorganizowano wiele lokalnych szkoleń, wykładów, akcji społecznych oraz imprez sportowych, w których brali udział nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale również rodzice i członkowie społeczności lokalnej. Uczniowie zdobywają wiedzę dotyczącą zasad w bardzo atrakcyjny sposób – wydano specjalne komiksy dla dzieci i młodzieży, które w przystępny i właściwy dla grupy wiekowej sposób promują wiedzę o Kodeksie. Nauczyciele otrzymują podręcznik metodyczny, w którym znajdują się profesjonalnie przygotowane scenariusze zajęć dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.

Za koordynację działań i nadzór merytoryczny całego projektu odpowiada Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Więcej informacji na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl.
Dodatkowych informacji udzielają:
Małgorzata Dziak-Masny, Malgorzata.Dziak-Masny@edelman.com, 601 939 373, 22 576 35 55
Kinga Łobzowska-Błachnio, Kinga.Lobzowska@edelman.com, 605 399 140, 22 576 35 55

[1] Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 r., Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

[2] Europejski kodeks walki z rakiem, trzecie polskie wydanie pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Witolda Zatońskiego, 2003.

[3] Nowotwory złośliwe w Polsce w 2010 r., Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

 

Europejski kodeks walki z rakiem

 

Nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe można przypisać czynnikom środowiskowym, a nie genetycznym[1]. Złe nawyki i niezdrowy styl życia mogą być odpowiedzialne za 30% wszystkich zachorowań na raka[2]. Ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe może zminimalizować wdrożenie codziennych zachowań prozdrowotnych, które są spisane w Europejskim kodeksie walki z rakiem. Zalecenia Kodeksu popularyzuje ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna w ramach Zadania Prewencja pierwotna nowotworów finansowanego przez ministra zdrowia.

Europejski kodeks walki z rakiem jest zbiorem zaleceń, które wskazują, jakie zachowania wywołujące procesy rakotwórcze należy wyeliminować, by ograniczyć ryzyko zachorowania na nowotwory. Prewencja pierwotna nowotworów to przede wszystkim zdrowy tryb życia. W Kodeksie zawarty jest zestaw prostych zasad dotyczących stylu życia oraz rekomendacje dotyczące uczestniczenia
w populacyjnych badaniach przesiewowych.

Szacuje się, że aż 1/3 zachorowań na nowotwory można zapobiec, a 1/3 skutecznie wykryć i wyleczyć, zapobiegając śmierci[3]. Zmiana codziennych zachowań ma ogromny wpływ na zdrowie i minimalizuje ryzyko zachorowania na wiele przewlekłych chorób, w tym także nowotwory złośliwe[4]. Wszystkie zasady zawarte w Europejskim kodeksie walki z rakiem promują zmianę zachowań społecznych i stylu życia i są poparte badaniami naukowymi. Przestrzeganie zaleceń Kodeksu umożliwia, poprzez poprawę ogólnego stanu zdrowia, zapobieganie nowotworom złośliwym.

 

Zasady Europejskiego kodeksu walki z rakiem:

 

 1. Nie pal! Jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.

Palenie tytoniu ma związek między innymi z nowotworami płuc, przełyku, gardła, jamy ustnej oraz przyczynia się do 30% zgonów z powodu nowotworów. Badania mówią, że około 50% osób, które rozpoczęło palenie w młodym wieku, umrze z tego powodu. Aż 1/4 umrze w wieku średnim, pozbawiając się 20-25 lat życia w stosunku do osób niepalących[5]. Rak płuca to schorzenie występujące prawie wyłącznie u palaczy tytoniu – jest pierwszą przyczyną umieralności nowotworowej w Polsce, zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Ryzyko zachorowania na nowotwór zmniejsza się wraz z zaprzestaniem palenia tytoniu.

 

 1. Wystrzegaj się otyłości.

Otyłość to drugi po paleniu tytoniu czynnik rozwoju chorób przewlekłych, w tym raka. Otyłość i nadwaga zwiększają ryzyko zachorowania na wiele chorób. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe, nadmierna masa ciała i brak ruchu są odpowiedzialne także za miażdżycę naczyń krwionośnych, choroby układu krążenia, cukrzycę oraz nowotwory, takie jak rak nerki, jelita grubego, trzustki oraz piersi.

 

 1. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.

Ćwiczenia fizyczne nie tylko pomagają w utrzymaniu odpowiedniej masy ciała, ale także zmniejszają ryzyko zachorowania na wiele chorób przewlekłych, w tym raka okrężnicy. Kluczowa jest regularność, a nie intensywność ćwiczeń. Utrzymanie organizmu w zdrowiu jest możliwe już dzięki ćwiczeniom fizycznym wykonywanym regularnie trzy razy w tygodniu, przez co najmniej pół godziny. Systematyczne uprawianie sportu daje najlepsze rezultaty, gdy rozpoczniemy je w młodości.

 

 1. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej pięć porcji dziennie.

Dieta bogata w owoce i warzywa jest źródłem wielu witamin i soli mineralnych, których organizm sam nie wytwarza, a bez nich nie jest w stanie dobrze funkcjonować. Ponadto regularne spożywanie warzyw i owoców zamiast wysokokalorycznych przekąsek, pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała i dzięki temu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na nowotwór. Wystarczą dwie sztuki owoców i 200 g warzyw dziennie, aby skutecznie zapobiegać nowotworom. Warto pamiętać też o ich różnorodności i spożywać warzywa oraz owoce w różnych kolorach.

 

 1. Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie.

Badania wykazują, że picie alkoholu zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwór jamy ustnej, gardła, krtani i przełyku. Ryzyko zachorowania na raka zwiększa się wraz ze wzrostem ilości spożywanego alkoholu. Warto zminimalizować spożycie alkoholu – wedle wielu naukowych opracowań, 10 lat po zaprzestaniu picia alkoholu ryzyko zachorowania na raka przełyku zmniejsza się o 60%.

 

 1. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.

Na czerniaka i raka skóry są narażone w większej mierze osoby o jasnym kolorze skóry. Należy pamiętać odpowiednim zabezpieczeniu – unikaniu słońca w godzinach 11-16 i stosowaniu kremów z wysokim filtrem (nawet SPF +50). Unikajmy solarium – korzystając z niego, zwiększamy ryzyko zachorowania na raka skóry o 20%, a u osób młodszych niż 30 lat wzrasta ono nawet o 75%.

 

Inne zasady kodeksu to:

 1. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
 2. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
 3. Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
 4. Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych
  w kierunku raka jelita grubego.
 5. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

 

Europejski kodeks walki z rakiem to dokument, który powstał z inicjatywy Unii Europejskiej w celu ograniczenia zachorowań na nowotwory poprzez działalność dotyczącą prewencji pierwotnej czyli promowania zachowań prozdrowotnych i zdrowego stylu życia. Dokument jest wynikiem wieloletnich badań realizowanych przez wybitnych naukowców. Zasady w nim zawarte wdrażane są na poziomie krajowym przez rządy poszczególnych państw Unii Europejskiej.

 

Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych wspiera przesłania Europejskiego kodeksu walki z rakiem w ramach Zadania Pierwotna prewencja nowotworów. Narodowy Program został sformułowany w 2005 roku, a jego celem jest ograniczenie umieralności powodowanej nowotworami poprzez podejmowanie działań mających na celu zmniejszenie liczby zachorowań na nowotwory złośliwe oraz zwiększenie wykrywalności we wczesnych etapach choroby. Realizacji oraz finansowania Programu podjęło się Ministerstwo Zdrowia, zgodnie z decyzją polskiego parlamentu, na podstawie ustawy uchwalonej 1 lipca 2005 r.

 

Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów programu wieloletniego Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych obejmuje wielopłaszczyznowe działania na rzecz popularyzacji postaw prozdrowotnych poprzez m.in. upowszechnianie zapisów Europejskiego kodeksu walki z rakiem, organizację edukacyjnych i informacyjnych kampanii medialnych oraz akcji społecznych nakierowanych na popularyzację i upowszechnianie wiedzy na temat zdrowego stylu życia i zmniejszania ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.

 

Zakład Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie jest realizatorem Zadania Prewencja pierwotna nowotworów
od 2006 r.

Więcej informacji na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl.

 

Dodatkowych informacji udzielają:

Małgorzata Dziak-Masny, Malgorzata.Dziak-Masny@edelman.com, 601 939 373, 22 576 35 55

Kinga Łobzowska-Błachnio, Kinga.Lobzowska@edelman.com, 605 399 140, 22 576 35 55

[1] Europejski kodeks walki z rakiem, trzecie polskie wydanie pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Witolda Zatońskiego, 2003.

[2] Europejski kodeks walki z rakiem, trzecie polskie wydanie pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Witolda Zatońskiego, 2003.

[3] Światowa Organizacja Zdrowia.

[4] Europejski kodeks walki z rakiem, trzecie polskie wydanie pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Witolda Zatońskiego, 2003.

[5] Europejski kodeks walki z rakiem, trzecie polskie wydanie pod redakcją prof. dr. hab. n. med. Witolda Zatońskiego, 2003.

 
Back to Top ↑