felieton

Opublikowano środa, 18-12-2013

Typy palaczy

Powiedz mi, jakim typem palacza jesteś, a powiem ci, jak rzucić palenie

Chcesz rzucić palenie? To świetnie! Ale nie wystarczy po prostu wyrzucić papierosów do kosza i udawać, że problem nie istnieje. Jeśli będziesz oszukiwała samą siebie, prędzej czy później wrócisz do nałogu. Żeby skutecznie rzucić palenie, musisz przekonać do tego pomysłu także swoją głowę. Na początek odpowiedz sobie na pytanie: „Jakim typem palacza jestem?”.
1. PALACZ DLA TOWARZYSTWA
Pali głównie wśród znajomych, nigdy samotnie. Okazją do zapalenia papierosa są spotkania, imprezy. Nie jest uzależniony od nikotyny, tylko od samej czynności palenia – pali ze względu na okoliczności. Nie widzi w swoim zwyczaju nic złego, jest nieświadomy, że nawet nieregularne i rzadkie palenie papierosów wciąż ma negatywny wpływ na zdrowie.
2. PALACZ, KTÓRY MARTWI SIĘ O WAGĘ
Uważa, że papierosy skutecznie zastępują przekąski, regularnie kontroluje wagę. Boi się, że jeżeli rzuci palenie, to przytyje. Jednak mimo że po rzuceniu palenia ludzie zwykle tyją kilka kilogramów, tę nadwagę łatwo jest potem zrzucić. Nie powinno to powstrzymywać przed rzuceniem tak groźnego nałogu.
3. UKRYTY PALACZ
Pali bardzo rzadko, ale jakoś nie może porzucić tego zwyczaju. Wstydzi się przed rodziną i znajomymi, pali w ukryciu. Tak samo jak typ palacza dla towarzystwa, nie uznaje się za nałogowca. Nie widzi zagrożeń wynikających z rzadkiego palenia papierosów.
4. PALACZ UZALEŻNIONY
Pali, bo musi. Brak nikotyny powoduje u niego nieprzyjemne fizjologiczne objawy. Bez papierosa nie może wytrzymać, jest podenerwowany, rozdrażniony, boli go głowa. Pali bardzo dużo, jest najbardziej narażony na choroby będące wynikiem palenia. Jeśli chce skutecznie rzucić nałóg, powinien zgłosić się po pomoc do lekarza, który pomoże mu wybrać odpowiednią metodę.
5. PALACZ, KTÓRY KOCHA RYZYKO
Palenie sprawia mu przyjemność, bo jest to jakaś forma buntu. Nie lubi żyć według schematów, ostrzeżenia przed szkodliwością palenia traktuje z pobłażaniem. Prawdopodobnie zaczął palić w młodości, gdy papieros kojarzył mu się z buntem i łamaniem przyjętych zasad. Jednak prędzej czy później będzie musiał się zmierzyć z konsekwencjami beztroskiego stylu życia.
6. PALACZ W STRESIE
Należy do tych 47 proc. palaczy, którzy twierdzą, że palą, by zneutralizować stres. Sięga po papierosa, gdy się z kimś pokłóci, gdy ma problemy w pracy lub coś pójdzie nie po jego myśli. Mimo że po zapaleniu papierosa może się czuć bardziej zrelaksowany, to na dłuższą metę palenie podnosi odczuwalny poziom stresu. Metoda na rzucenie palenia: powinien znaleźć sobie inny, zdrowszy sposób uwalniania od stresu i negatywnych emocji.
7. PALACZ ZAANGAŻOWANY
Kocha palić i nie wstydzi się do tego przyznać. Nigdy nie próbował rzucić i nie ma takiego zamiaru. Palenie sprawia mu przyjemność. Jednak musi się liczyć z tym, że palenie może doprowadzić do jego przedwczesnej śmierci.

 

Melania Parzonka

Tags: , , , , , , , ,
Back to Top ↑