lifestyle

Opublikowano poniedziałek, 23-12-2013

Wąż w wózku

Ryzyko martwej ciąży, przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego, wady wrodzone u dziecka ‒ to tylko ułamek listy zagrożeń, jakie niesie z sobą palenie w ciąży.

Nie ma wątpliwości, że substancje smoliste zawarte w papierosach, tak jak i alkohol, szkodzą dziecku. Palenie najlepiej rzucić przed zajściem w ciążę. Wbrew obiegowym opiniom nie zawsze przestaje ono smakować ciężarnej kobiecie. Co roku w Polsce rodzi się od 70 do 100 tysięcy dzieci słabszych od swoich rówieśników, bo ich matki paliły w ciąży.

 

Szokująca kampania

Piękna kobieta w zaawansowanej ciąży przygotowuje dziecięcy pokój. Ostrzy noże i wiesza je nad łóżeczkiem zamiast zabawek. Do butelki na herbatkę wlewa truciznę. Do wózka wkłada węża. Na koniec siada na kanapie i zapala papierosa, popielniczkę trzymając na wydatnym brzuchu. Tak palaczka przygotowuje się na przyjęcie dziecka…

W ten drastyczny sposób w Finlandii prowadzona jest kampania społeczna przeciw paleniu w ciąży. Film trafił do internetu i wywołał sporą burzę wśród kobiet: „Reklama idealna do powagi sytuacji, każda z pokazanych scenek, czyli wąż, trucizna, noże, jest równoznaczna z paleniem papierosów w ciąży. Zastanówcie się, co robicie. Czy chcecie wydać na świat zdrowe i pełne życia dziecko, czy chcecie wychowywać niedorozwinięte maleństwo, czy co gorsza palić znicz na maleńkim grobie. Decyzja należy do WAS”, „Na paczkach papierosów powinni umieszczać zdjęcia niedotlenionych płodów i czarnej, bo obumarłej od nikotyny pępowiny. Palenie w ciąży zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej noworodka aż o 50 procent”,

„Jak tylko się dowiedziałam, że jestem w ciąży, z dnia na dzień przestałam palić. Moje sumienie nie pozwoliło, żebym truła moje dzieciątko. Myślę, że to kwestia psychiki” – pisały na forum internetowym.

 

Ogromne ryzyko

Wypalając jednego papierosa, wprowadzamy do organizmu 4 tysiące związków chemicznych, z czego ponad 40 rakotwórczych. Palenie blokuje dopływ krwi do macicy, a tym samym jest przyczyną niedotlenienia płodu. Nawet to bierne zmniejsza ilość tlenu i substancji odżywczych przechodzących przez łożysko do dziecka. Palenie zwiększa ryzyko martwej ciąży. Naraża na komplikacje, w tym poronienie, przedwczesny poród, odklejanie się łożyska.

Dzieci palących matek są słabsze i mniejsze o 200-300 gramów od innych noworodków. Cierpią na zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz przemiany materii. Maluchy narażone są też na wady wrodzone.

Podczas nieplanowanej ciąży zdarza się, że nieświadoma swojego stanu kobieta paliła. To jeszcze nie koniec świata. Jeśli nie doszło do wczesnego poronienia, a kobieta zdecyduje się rzucić palenie w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży, dziecko ma szansę wyrównać wagę i wzrost.

 

Palenie podczas karmienia…

…to kolejne miesiące stałego podtruwania bezbronnego organizmu. Wraz z mlekiem dziecko otrzymuje taką ilość toksycznych substancji, że będzie cierpieć na bezsenność, wymioty, biegunki, zaburzenia krążenia, może też mieć przyspieszoną pracę serca.

Jeżeli matka lub ojciec palą, narażają dziecko na mnóstwo schorzeń. Już w pierwszym roku życia maluszek może zapaść na zapalenie płuc, oskrzeli, górnych dróg oddechowych. Rośnie ryzyko wystąpienia u dziecka astmy oskrzelowej oraz przewlekłego zapalenia ucha środkowego. Naukowcy alarmują, że istnieje też powiązanie między biernym paleniem a ryzykiem zachorowania na różne typy
nowotworów, np. białaczkę.

 

Anna Twardowska

 

 

 

 

Tags: , , , ,




Back to Top ↑